Kategorie

Strukturyzacja postarzanie drewna

opis_strukturyzacji_drewna      Celem strukturyazcji jest nadanie drewnu charakteru rystykalnego, postarzonego.
  Postarzanie drewna jest procesem kilkuetapowym, a ilość etapów jezt uzależniona o efektu jaki chcemy uzyskać oraz od rodzaju materiału jaki poddajemy obróbce. 
     Aby zrealizować cały, najbardziej skomplikowany,  proces technologiczny, niezbędne są trzy podstawowe narzędzia.
strukturyzacja drewna

1. Głowica stalowa
2. Głowica tynexowa
3. Głowica  z wymiennymi szczotkami ściernymi

STRYKTURYZACJA GATUNKÓW TWARDYCH

     Przy postarzaniu twardych gatunków drewna (dąb, jesion) wymagane są przynajmniej 3 etapy strukturyzacji.
  • W pierwszym etapie aby otworzyć pory i głęboko wybrać drewno miękkie należy użyć głowic z drutem stalowym. Szczotki powinny być wyprodukowane ze stali nierdzewnej dzięki czemu eliminujemy możliwość powstania plam na drewnie powstających w wyniku utleniania się opiłków z drutu stalowego.
  • W kolejnym etapie stosujemy głowicę tynexową, której zadaniem jest usunąć postrzępione włókna z  powierzchni drewna oraz wstępnie wygładzić ostre krawędzie porów powstałe w wyniku pracy szczotki drucianej.
  • W trzecim etapie stosuje się głowicę z wymiennymi szczotkami ściernymi, które odpowiednio dobrane gwarantują ostateczne strukturyzacja drewna wygładzenie powierzchni oraz przygotowanie do bejcowania lub lakierowania.

     Podczas produkcji mamy możliwość wpływania na ostateczny efekt postarzania. Służą nam do tego celu parametry obróbki.     Zwiększenie liczby obrotów głowicy z drutem stalowym, zmniejszenie posuwu materiału oraz zwiększenie docisku powodują głębsze wybranie drewna wczesnego a co za tym idzie zwiększają efekt "starości".

Odwrotnie jeśli chcemy przeprowadzić delikatną strukturyzację zmniejszamy docisk, prędkość obrotową głowicy stalowej oraz posuw materiału.

Niektórzy producenci stosują podwójne przejście materiału przez głowicę stalową co znacznie zwiększa głębokość porów w obrabianym drewnie.

STRUKTURYZACJA GATUNKÓW MIĘKKICH

     Strukturyzacja drewna miękkiego (sosna, świerk) jest możliwa już przy zastosowaniu obróbki dwuetapowej.

  • W pierwszym etapie stosujemy szczotkę tynexową. Agresywność tej szczotki pozwala na wybranie drewna wczesnego miękkich gatunków. wewe
  • W drugim etapie wygładzamy drewno głowicą z wymiennymi szczotkami, której zadaniem jest podobnie jak w przypadku gatunków twardych wygładzenie porów oraz przygotowanie do bejcowania i lakierowania.
     Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty głowic do strukturyzacji drewna. Z chęcią doradzimy optymalne rozwiązanie oraz dobierzemy proces technologiczny do Państwa warunków produkcyjnych.
      Aby przekonać się o efektach strukturyzacji na miejscu isnieje możliwość przeprowadzenia prób technologicznych u Państwa w zakładzie na naszych głowicach i urządzeniach.


Kontakt:
tel.: 85 663 13 48
kom.: 506 049 848